K zapojení elektriky veze 7 jsem došel prohledáváním internetu a slepováním kousků z různých návrhů a vlastních vizí. Co k němu říci,….
Myšlenka byla, jako u dalších aut na internetu, automatizovat připojení napájení 230V z venku. Na uvedeném schématu je již verze s podpěťovou ochranou baterie Smart BP-220 12/24V. Vynechal jsem sledovač stavu baterie SMARTShunt 500A/50mV z 6-té verze, podpěťová ochrana je potřebnější.
Schéma zapojení Elektrika_Jumper_schema_v7
Blokové zapojení rozvaděče Elektrika_Jumper_zapojeni_rozvadece_v2
- 230V
- Externí napájení 230V z venkovní zásuvky, prochází přes 16A jistič EATON PL6-16B.
- K automatizaci externího připojení používám kombinaci třífázového relé VS316-230 a časového spínače CRM-91H, který zpozdí připojení napájení z venku. Toto zapojení by mělo zaručit odpojení měniče a jeho ochranu před setkáním s napájením z venku. Neřeší však vypnutí měniče :-(, ještě musím na tom zapracovat.
- Dále chráněný vnitřní okruh je za 16A jističem EATON PL6-16B a proudovým chráničem Eaton PF6-25/2/003 25A 30mA.
- 12V
- Baterii nabíjím ze tří stran:
- Z alternátoru přes Cyrix-ct6.
- Z externího zdroje 20A nabíječkou Blue SMART IP22 nabíječ 12V 20A.
- Z FVE panelu 450Wp a MPT regulátoru. Zatím nerealizováno, důvodem je selhání dodavatelů.
- Ochrana kombinací mechanického odpojovače baterky, DC jističů a tavných pojistek, jak výkonových (volil bych již jiný praktičtější typ), tak běžných automobilových.
- Měnič 12 na 230V sinusový 2kW.
- Baterii nabíjím ze tří stran:
- Dimenzování kabeláže Tabulka_prumery_vodicu_230V_a_12V
- 230V kabel 3×2,5mm, tento kabel předpokládal použití indukčního vařiče od které ho jsme upustili.
- 12V jsem vycházel z předpokládaného zatížení jednotlivých okruhů
Poznámky:
- U další instalace (pokud bude) určitě opustím automatické přepínání externího a vnitřního napájení 230V. Jednodušší, levnější a hlavně blbuvzdornější je mechanický přepínač s nulou. Použil bych opět třífázový.
- U kabelů raději zapomeňte na wago svorky, jejich funkčnost je sporadická a o kombinaci s dutinkami se radši nerozšiřuji. Raději lisované spoje, v místech kam se zpětně dostanete se dá použít čokoláda, věneček. Ze zkušenosti vím, že je potřeba jednou za čas otevřít a dotáhnout.
- 230V dvoj zásuvky s jednou pootočenou jsou k vzteku. Předpokládají použití drátu ne kabelu, dutinka stejně jako u wago svorky je téměř nepoužitelná (cínovat konce je pracné).
- Velkou práci udělaly krimplovací a striptýzkleště z číny. Konektorů jsem nakoupil hafo, jen jsem zapomněl na očka pro připojení do pojistkové skříňky tady za 10 chtěli 60Kč. Smutek, u čínských bratrů bych jich měl za tuto cenu určitě několik stovek. Očka jsou dobrá všude, kde spoj šroubujete, nejen pojistková skříňka, zásuvky 230V s víčkem,…
Doporučení:
- Nešetřete a nechávejte si rezervu na všech koncích kabelů. V průběhu přestavby, zjistíte, že občas připojovanou část na konci musíte o něco posunout a pak nastavujete, což není dobré.
- HLAVNĚ všechny konce opatřete praporky s popiskou. Já momentálně hledám u pojistkové skříňky, který drát vede k čerpadlu (mám tam vyvedeny dva původně tam měl být i bufík).
- Oživujte, testujte průběžně. Řešit něco ve chvíli kdy máte hotové obložení, je ….
Komponenty:
- Nakoupené z Aliexpresu, našich webů, drobnosti z Elfetexu,…
- Časem sem přidám tabulku obsahující seznam komponent, cena a odkazy. V této chvíli ještě nemám vše hotové.
Publikováno: 22.7.2021