Hups. Chtěla už jsem si najít své téma s předstihem a teď? Mám akorát tak zamotanou hlavu. Postupně jsem dostala tři návrhy (možná by to mohlo být i víc), ale co si vybrat? Je to správné? Jsem více botanik, nebo zoolog? Parazitolog, ornitolog, genetik?
Pomocí Svalbardu neboli exkurze polární ekologie na Špicberkách jsem se dostala k parazitům s Olegem Ditrichem. Mám naloženou kupu literatury, kterou si mám projít a najít si své. Ale co si mám prokrista vybrat? Je toho moc! Helmiti, pijavice, klíšťata, motolice… Z jedné stránky je dost odpuzující o tom přemýšlet, za to z druhého pohledu, když si to nevztahujete na určitou osobu, je to velice zajímavé a hodně se to blíží ke směru, který jsem si vždy moc přála dělat. Alternativní medicíně. Rodiče si začali na tento účet žertovat, že teď už asi jíst nic nebudu a že to se mnou bude peklo, ale co… Mám tu doporučené knihy a v poličce helmiti a asi si ještě chvilku počtu.
Druhý tip je přes mou konzultantku ze SOČky (Středoškolské odborné činnosti) na botaniku v Budějkách konkrétně na pokusy s vegetací a společenstvem rostlin na pokusném prostoru. Propojily by se mi tu jak terénní část, tak laboratorní. Zkusila bych si práci s kytičkami, genovou sekvencí a zpracováním dat. Což by bylo moc príma. Jen je to na bakalářku a na jen jeden roku trochu složitější, tak asi zde zvolím, jen možnost nahlížení. (Aktualizace v následujících článcích.)
Do třetice všeho dobrého i zlého? Komenzalizmus a hnízdní parazitizmus kukaček aneb pozorování ťuhýka šedého v Doupovských horách. Pojedu si to omrknout na víkend koncem května a uvidíme.