Když děvčata vyrazí na spanilou jízdu, jsem vždy nervózní. Nedrží se trasy a nehlásí polohu.
Ano jsem svým způsobem stihačka. Teda ne z důvodu, že bych potřeboval vědět, kde poletují a co dělají, ale mám o ně starost po stránce technické. Přece jenom auta jsou pro ně na úrovni bot, ne že by je každou chvíli měnily a kupovaly nové. Upřesním, pracovních bot, od nichž se čeká, že budou spolehlivě sloužit až do roztrhání s minimem potřebné údržby. A když něco nejde, vezmou na to kladivo, pokud nestačí, najdou větší.
Konec stesků. Po úvaze jsem koupil Mikrotik MikroTik LtAP mini LTE kit (Access point, Wi-Fi, LTE, 2,4GHz, 802.11b/g/n, 3,5dBi, 2x SIM slot, GPS, LAN, L4) a externí GPS anténu. No, přiznám se tu jsem koupil až po několika dnech marného přemlouvání, hypnotizování a zaklínání „černé skříňky“. Skříňko, skříněčko ukaž mi k…….“. Potvora vzdorovala a trucovala dokud nedostala externí anténu.
Proč jsem se rozhodl pro tento model?
• integrovaná Wi-Fi 2.4 GHz s možností externí antény, tu jsem nekoupil auto a okolí pokryje bezpečně vestavěné anténa
• integrovaný LTE modem vč. 3,5 dBi anténky, zde je na uváženou její pořízení, ze zkušenosti však vím, že pokud signál není, nebo je mizerný, externí anténa spojení nevykouzlí.
• dva sloty pro SIM kartu, tak tohle se mi líbí, jedna karta pro zajištění technologie a nezbytné komunikace, druhá karta nabušená levným tarifem. Teda v pojetí posádky, neexistuje tarif, který se nedá vycucat až do dna. Karty mám nastaveny na automatické přepínání, v případě „ztráty“ poskytovatele.
• integrovaná GPS, je NUTNÉ připojit externí anténu MikroTik ACGPSA. GPS mi posílá souřadnice auta na můj server
• sériový port, ten zatím nevyužívám, ale kdo ví?
• LAN zásuvka, na ní plánuji připojit druhý router pro připojení k veřejné Wi-Fi
• pouzdro je ideální pro použití v autě.
Napájení.
Mikrotik v této chvíli krmím z 12V rozvodu auta se samostatným vypínačem a pojistkou. Pro letošní sezónu plánuji doplnit napájení o relátko, které by jej automaticky zapnulo při nastartování auta a zpoždění při vypnutí zapalování. Vypínač by byl paralelně, kdy chci trvalý provoz. Loni jsem řešil v databázi odmazávání dat pořízených při parkování. Možná by bylo elegantnější naprogramovat na straně Mikrotiku přerušení zasílání dat, když auto stojí déle než n vteřin.
GPS a vyhodnocení dat.
Data jsou odesílána v intervalu 3 vteřin na server, kde se ukládají do databáze. Stránka pak zobrazuje polohu v OpenStreetMap. Elegantnější by bylo použití Mapy.cz s přepínáním vrstev a „stínové“ vykreslování ujeté trasy s blednoucí stopou,… 🙂 Interval 3 vteřin jsem zvolil pokusem. Nad 10 vteřin je stopa kostrbatá, méně než 3 vteřiny zatěžuje přenos. Stává se také, že LTE modem ztratí signál a pak jsou v datech mezery, ty doplňuji doma, až při vyhodnocování. V této chvíli přenáším pouze data GPS, plánuji přidat další technologická a sadistická data o autu včetně vestavby (elektřina, voda,.., otevřené dveře/okna, zapnuté spotřebiče,…), meteo,… Jsem prostě hračička.
Na obrázek ukazuje naší cestu po Itálii stopa je tvořena záznamem z GPS a doplněním „řídkých“ úseků při zpracování v počítači.